تماس: 194 510 007 93+ | 71 80 18 799 93+ | info@nlo.org.af | رادیو آنلاین صدا نو |

تریاک مهمترین منابع مالی گروه های تروریستی در افغانستان ! مطلب ویژه

تریاک مهمترین منابع مالی گروه های تروریستی در افغانستان ! تریاک مهمترین منابع مالی گروه های تروریستی در افغانستان ! تریاک مهمترین منابع مالی گروه های تروریستی در افغانستان !

مواد مخدر در افغانستان یک از مهمترين منابع مالي طالبان ، گروه‏هاي مخالف مسلح ، گروه های تروریستی سازمان یافته بین المللی و قاچاچیان به شمار مي رود و حدود 40 درصد کل درآمد طالبان از همین مجرا تأمين مي شود..

و این در حالی است که سال‏ها مبارزه جامعه جهاني و حکومت افغانستان براي کاهش توليد مواد مخدر بی نتیجه و ناکام مانده است کشت و تجارت مواد مخدر نوعی تریاک مهمترین منبع درآمد طالبان و گروه های مخالف دولت مرکزی است.

شواهد مستندی وجود دارد که در سالهای حکومت طالبان بر افغانستان کشت تریاک و چرس کدام ممنوعیتی نداشت و اینگونه هم کشت وسیع محسوب نمی گردید ولی شرکای حکومت طالبان با بهرگیری از منافع اقتصادی این پدیده شرم آور عملا طالبان را وادار ساخت بر محصول تریاک مالیات وضع کند که با شکست طالبان در مقابل نیروهای ائتلاف بین المللی و فایده سرشار مواد مخدر کشت آن فزونی یافت به همین خاطراست که افغانستان بالاي 90 درصد ترياک جهان را توليد می کند. با فروپاشی حکومت طالبان از 15 سال پیش به این سو دولت افغانستان و دولت های غربی عضو ائتلاف بویژه امریکا تلاش برای کاهش دادن کشت خشخاش در کشور را افزایش دادند. اما نتیجه آن لغزاندن جغرافیای کشت مواد مخدر از مناطق امن به ناطق نا امن تحت کنترول مخالفین مسلح دولت شده است با این حال اما هنوز هزاران هکتار زمین در غرب ، شرق و شمال افغانستان همه ساله مواد مخدر کشت می شود

در بسیاری از نقاط کشور با وجود آسیب های اجتماعی و صدمات و قربانی گرفتن کشت و قاچاق تریاک، هنوز کشاورزانی هستند که مزارع و زمین‌هایشان را برای کشت مواد مخدر آماده می‌کنند و تذکر‌های مقامات امنیتی را نیز جدی نمی گیرند و مانع کار خویش تلقی نمی کنند.

کشاورزان دلیل روی آوردنشان به کشت و برداشت مواد مخدر را بیکاری، ناامنی ، بی‌توجهی دولت و مارکیت خوب و بدون هزینه ان میدانند و دولت را به وضع ناهنجار زندگی‌شان مقصر می‌دانند. آن‌ها در حالی‌که دولت را در تأمین امنیت ناتوان می‌دانند، نبود شغل مناسب، عدم بازار برای فروش محصولات کشاورزی و افزایش روز افزون قیمت لوازم و ابزار کاراز دلایل روی آوردن دوباره به کشت مواد مخدر می‌دانند.  

مصباح

آخرین ویرایش در پنج شنبه, 04 شهریور 1395 15:11

پیام رئیس نهاد اجتماعی خط نو

"mesba ceo khatenowنهاد اجتماعی خط نو " یکی از نهاد های اجتماعی است که در سطح کشوربرای رفاه و آسایش اجتماعی کار مینماید که با تدویر کارگاه های آموزشی بیشتر...

ما را در تویتر دنبال کنید

Go to top