تماس: 194 510 007 93+ | 71 80 18 799 93+ | info@nlo.org.af | رادیو آنلاین صدا نو |

وزارت مبارزه با مواد مخدر: با وجود کمک‌ها نتوانستیم اعتیاد به مواد مخدر را کاهش دهیم مطلب ویژه

وزارت مبارزه با مواد مخدر: با وجود کمک‌ها نتوانستیم اعتیاد به مواد مخدر را کاهش دهیم وزارت مبارزه با مواد مخدر: با وجود کمک‌ها نتوانستیم اعتیاد به مواد مخدر را کاهش دهیم

وزارت مبارزه با مواد مخدر می‌گوید با آن که مبارزه با اعتیاد مسوولیت تمام ارگان‌های دولتی و مردم است، اما با استفاده از کمک‌هایی که تا حال برای مبارزه با مواد مخدر صورت گرفته، نتوانسته‌اند «این معضل» را کاهش دهند.
سلامت عظیمی وزیر مبارزه با مواد مخدر دیروز در یک کارگاه آموزشی که برای ارتقای ظرفیت کارمندان این وزارت در امر مبارزه با مواد مخدر برگزار شده بود، گفت که آنان «هنوز» موفق به جلوگیری از کشت، قاچاق، مصرف و ترافیک مواد مخدر نشده‌اند، اما با برنامه‌های آنان، همه‌ی مردم از ضررهای مواد مخدر آگاه شده‌اند.
بانو عظیمی گفت: «متأسفانه [با] کمک‌هایی که تا حال شده، ما نتوانستیم که این معضل را کم بسازیم. ولی خوشبختانه همان قدر توانایی پیدا شده که همه [مردم]، به اضرار آن، از هر نگاه به خوبی پی‌برده‌اند و [در باره‌ی آن] آگاهی حاصل کرده‌اند. این خودش یک راز موفقیت برای وزارت ما و مردم ما است.» به گفته او، مردم آگاه شده‌اند که مواد مخدر از لحاظ ارزش‌های اجتماعی، صحی، دینی و امنیتی چه ضررهایی دارد.
به قول بانو عظیمی، موجودیت مواد مخدر به یک نگرانی جدی برای حکومت و مردم افغانستان تبدیل شده است، اما با آن هم هر روز معتادان مواد مخدر در سطح شهرها زیاد شده‌اند. طبق آمار رسمی این وزارت، بیشتر از سه‌ونیم میلیون تن به مواد مخدر مبتلا استند.
وزیر مبارزه با مواد مخدر می‌گوید که مبارزه با تولید، قاچاق، ترافیک و اعتیاد به مواد مخدر مسوولیت همه ارگان‌های دولتی و مردم افغانستان است. او افزود: «مبارزه علیه مواد مخدر تنها وظیفه وزارت مبارزه با مواد مخدر نیست که تنها به این عنوان مسما شده، بلکه من‌حیث یک مشکل ملی مسوولیت مشترک همه نهادهای دولتی، غیر دولتی و همه شهروندان است.»
با این حال، این وزارت از عملی‌شدن «پلان عمل مبارزه با مواد مخدر» در دومین سال سخن می‌گوید. خانم عظیمی گفت که پلان پنج ساله‌ی آنان، در حال تطبیق است که وارد دومین سال خود شده است. وزیر مبارزه با مواد مخدر به رییسان ولایتی این وزارت گفت: «مسوولیت ما و شما است که در راستای هماهنگی، رهبری و در عملی‌کردن پلان‌ها باید با کوشش و جدیت تمام عمل کنیم. با در نظرداشت پلان عمل ما، وزارت‌های سکتوری مسوولیت اجرایی را دارند، اما ماییم که این چرخ را به تحرک می‌آوریم و ماییم که در عملی‌شدن این پلان، همه را بسیج می‌کنیم.» خانم عظیمی افزود که موجودیت مواد مخدر «یک چالش جدی» فرا راه امنیت، حکومت‌داری خوب و حاکمیت قانون است. به باور او، اگر هم‌آهنگی و رهبری برنامه عمل مبارزه با مواد مخدر از سوی آنان درست پیش نرود، در مبارزه با کشت، قاچاق و ترافیک مواد مخدر عقب خواهند ماند.
با آن که وزیر مبارزه با مواد مخدر از هم‌آهنگی با وزارت‌های سکتوری باربار یاد کرده است، اما افزایش روزافزون معتادان مواد مخدر و هم‌چنین سخنان پیشین مسوولان ذی‌ربط نشان می‌دهد که هنوز هم مبارزه با مواد مخدر در صدر برنامه‌های حکومت وحدت ملی نیست.
با این حال، خانم عظیمی می‌گوید که به دستور رییس جمهور، پلان تخریب مزرعه‌های کوکنار در اول جدی امسال، شامل اجندای مبارزه با مواد مخدر شده و «این دستور جدی» از طریق ویدیو کنفرانس به مسوولان ذی‌ربط در میان گذاشته شده است. با این وجود، وزیر مبارزه با مواد مخدر می‌گوید که کشت، قاچاق و مدیریت توزیع مواد مخدر، اکثراً در ولایت‌هایی صورت می‌گیرد که زیر دست گروه‌های مخالف مسلح است. «موجودیت مواد مخدر و بیشتر از سه‌و‌‍نیم میلیون معتاد، جنگ اعلام‌ناشده با گروه‌های مخالف مسلح و مهاجرت‌ها» به قول بانو عظیمی از مشکل‌هایی‌اند که آینده افغانستان را تهدید می‌کنند. او افزود: «تمام این‌ها، منابع انسانی و قوای بشری آینده ما هستند که آینده ما را مورد تهدید قرار می‌دهند.»
مشکل در تطبیق پلان در ولایات
در همین حال، سید فیصل حسینی معین مالی و اداری وزارت مبارزه با مواد مخدر می‌گوید که در تطبیق برنامه‌های مبارزه با مواد مخدر، در ولایت‌ها مشکل وجود دارد و حتا برخی از ولایت‌ها پس از چندین ماه، گزارش کاری خود را به مرکز نفرستاده‌اند. او گفت مساله‌ای که هنوز این وزارت به آن نرسیده است، ارتقای ظرفیت مسوولان ولایتی آنان است. آقای حسینی افزود: «هر قدر نسخه‌ی کلانی را برای کمک پیش کنیم، اگر داروی آن نرسد، با مواد مخدر مبارزه نمی‌توانیم.» به‌گفته‌ی او، به ارزش میلیون‌ها دالر پروژه‌های بزرگ در بیرون از افغانستان برای مبارزه با مواد مخدر طرح می‌شود، اما به قول او: «پروژه‌ها در جاهایی به مصرف می‌رسد که اصلاً به درد نمی‌خورد.» این مقام وزارت مبارزه با مواد مخدر می‌گوید که پروژه‌ها در امر مبارزه با مواد مخدر در جایی که لازم است، مصرف نمی‌شود. هم‌چنین وزیر مبارزه با مواد مخدر به مسوولان ولایتی این وزارت گفت که در هم‌آهنگی بیشتر با مسوولان ولایتی و محلی این وزارت، برای مبارزه با مواد مخدر کار خواهند کرد. خانم عظیمی گفت که برای مبارزه با مواد مخدر، آنان برنامه‌های آگاهی عامه، معیشت بدیل و تنفیذ قانون را روی دست دارند. او گفت: «نشست‌های هم‌آهنگی میان مسوولان این وزارت بیشتر خواهد شد و از بعضی امکانات کمی که داریم، به این معضل بزرگ از لحاظ آگاهی رسیدگی نمی‌توانیم، ولی نقش هماهنگی شما به خاطر تقویه و گسترش این برنامه‌ی ما خیلی مهم و ارزنده است.» به گفته این وزیر، پلان‌های وزارت مبارزه با مواد مخدر، به کمک رییسان ولایتی این وزارت تطبیق خواهد شد. او افزود که در بخش بسیج ملی و کمپاین عامه، رییسان ولایتی این وزارت نقش اساسی دارند تا در هم‌آهنگی نمایندگی‌های وزارت‌های اطلاعات و فرهنگ، معارف و تحصیلات عالی قرار داشته باشند. هم‌چنین از شورای زنان در ولایت‌ها، در بسیج ملی مبارزه با مواد مخدر، کار خواهند گرفت.

منبع/ هشت صبح

آخرین ویرایش در پنج شنبه, 03 فروردين 1396 17:40

پیام رئیس نهاد اجتماعی خط نو

"mesba ceo khatenowنهاد اجتماعی خط نو " یکی از نهاد های اجتماعی است که در سطح کشوربرای رفاه و آسایش اجتماعی کار مینماید که با تدویر کارگاه های آموزشی بیشتر...

ما را در تویتر دنبال کنید

Go to top