تماس: 194 510 007 93+ | 71 80 18 799 93+ | info@nlo.org.af | رادیو آنلاین صدا نو |

مواد مخدر پدیده ای ناشی از جنگهای تحمیلی در افغانستان !

مواد مخدر پدیده ای ناشی از جنگهای تحمیلی در افغانستان ! مواد مخدر پدیده ای ناشی از جنگهای تحمیلی در افغانستان !

مواد مخدر، تهاجم فرهنگی، و ایجاد فضای بی اعتمادی پدیده‌های ناشی از چهارده جنگ تحمیلی است و مواد مخدر یکی از این پدیده ها بوده که جامعه افغانستان را مورد تهدید بیشتر قرار داده است.

چهار دهه جنگ آسیب‌های جدی را در پیکر جامعه افغانستان وارد نموده است.  ویروس‌های ناشی ازجنگ شریان‌های حیاتی این کشور را مسدود ساخته و پیکر این ملت را نیمه فلج ساخته است.

مواد مخدر یکی از این پدیده‌های است که بخشی از پیکر نیمه جان این جامعه را گرفتار و باعث اختلال درمراوده و معاشرت اجتماعی گردیده است.

عبدالرووف توانا، امام جمعه ومنشی شورای اخوت اسلامی ولایت بلخ به خبرگزاری مقاومت چنین گفت:

پدیده های مخرب که از اثر جنگ های تحمیلی وکشمکش‌های داخلی افغانستان به وجود آمده تاکنون این کشور را بصورت‌های گوناگون تهدید می کند، که این موضوع را می‌توان به صورت شماره وار تذکرداد.

۱-مواد مخدر: مواد مخدر جان بیش از پنج میلیون انسان را قبل از آن‌که بمیرند گرفته است، تمام تلفات جنگ چهار دهه گذشته دو میلیون انسان است.( آن‌های که در جنگ به شهادت رسیدند، خانواده‌های آن‌ها مورد احترام و اکرام آحاد جامعه قرار دارند به نحوی به ایشان خانواده‌هایشان افتخار دارند ) اما تلفات مواد مخدر پنج میلیون انسان می باشد.

آن‌ها که به مواد مخدر مصاب گردیده اند قبل از آنکه بمیرند مرده‌اند، زنده‌های مرده، بار دوش جامعه عامل اکثر از بدبختی در کشور و بار دوش خانواده‌ها شناخته می‌شوند.
ایشان مایه ننگ برای فامیل‌ها و اقارب نزدیک شان می باشند حتی پسران عار دارند که چنین پدری داشته باشند.
 

۲- جنگ سرد و یا تهاجم فرهنگی دشمن با استفاده ازتمام ابزارهای مدرن و امکانات که در اختیار دارد، آسیب‌های جدی را به شیرازه خانواده ها و جامعه وارد نموده کار به جای رسیده است که قبح گناه را به گونه ی شکست‌انده اند
با راه‌اندازی جنگ گرم‌خون این ملت را ریختانده ‌اند و توسط جنگ نرم (تهاجم فرهنگی) هدف ریختاندن آبروی جامعه رادارند.

۳- ایجاد فضای بی‌اعتمادی: متأسفانه دشمن بنا بر ضعف رهبران و چالش‌های که در میان اقوام وجود داشته است توانست فضای بی‌اعتمادی را در میان اقوام باهم برادر بیشتر سازد، تعصبات قومی مذهبی و سمتی را بیشتر ساخته مهره‌های کثیف‌شان را با استفاده از نام قوم بر ملت تحمیل نماید. شایان‌ذکر است که گسترش مواد مخدر و ایجاد فضای بی‌اعتمادی به‌صورت سازمان‌یافته به حمایت مستقیم قدرت‌های استعماری مدیریت می‌گردد. یقین دارم که ترویج مواد مخدر و گسترش فحشاء و فساد از اساسی‌ترین تاکتیک دشمن برای حذف عزت، غیرت و اقتدار درازمدت مردم ماست.

به نقل از خبرنگاری “نن آسیا”» در زمان جهاد شوروی و در دورهء خانه جنگی‌ها نیز کشت مواد مخدر در افغانستان به اوج رسیده بود ، شبکهء سی آی ای در زمان جهاد بر ضد شوروی رسماً در تجارت مواد مخدر دست داشت و گفته می شود که کارمندان سی آی ای با خود سلاح می آوردند و با طیاره های پر از تریاک بر می گشتند ، چارلس کوگن ( مدیر پیشین سی آی ای برای شاخهء افغانستان ) در سال ۱۹۹۵م در یک مصاحبهء خود گفته بود : « هدف اصلی ما این بود که شوروی را هر چه بیشتر زیان مند بسازیم ، ما نه وسایل و نه هم آن قدر فرصت داشتیم که (جلوگیری از تجارت مواد مخدر را محور قرار می دادیم ولازم نیست که ما در بابت این مشکل معذرت بخواهیم ، در مورد تجارت مواد مخدر درمیان ما اختلاف وجود داشت و لیکن ما هدف بزرگ خود را به دست آوردیم که عقب نشینی شوروی ها از افغانستان بود)»

افغانستان به اعتراف مقامات دولتی این کشور ۹۰ در صد و به اساس اطلاعات سازمان های بین المللی مبارزه با مواد مخدر ۹۳ در صد مخدراتِ جهان را تولید می کند ، به ویژه تولید مواد مخدر در افغانستان در سال گذشتهء میلادی ۸۷ در صد افزایش یافته است ، در سال ۲۰۱۶م حدود چهار هزار و هشت صد تن مواد مخدر در افغانستان تولید شده بود ، اما به اساس راپور دفتر سازمان ملل برای مبارزه با مواد مخدر و جرایم (UNODC) این آمار در سال ۲۰۱۷م به ۹ هزار تن افزایش یافته است.

سازمان های بین المللی و جامعهء جهانی ادعا دارند که در طی یک و نیم دهه بیش از ده ملیارد دالر برای مبارزه با مواد مخدر در افغانستان خرج کرده اند ، اما درین مدت نه تنها تولید مواد مخدر کاهش نیافته است بلکه حالا افزایش تولید مواد مخدر با گذشت هر سال رکوردهای تازهء را ثبت می کند.

اداره مبارزه با مواد مخدرافغانستان سالیانی است که ازقاچاقبران تریاک درافغانستان بصورت فزاینده ی اقلام قاچاق مواد مخدر بدست می آورند و مواد قاچاق شده را نظربه پالیسی این اداره حریق می سازند، اخیرا شیوه ی نابود سازی مواد مخدر تغییر نموده و مواد مخدر بدست آمده از قاچاقچیان را دولت به فروش می رساند.

خالد موحد سخنگوی مرکز عدلی و قضایی مبارزه علیه مواد مخدر به روز چهارشنبه۸ حمل ۱۳۹۷ به رسانه‌ها گفت” دولت افغانستان پس از توافق با بورد جهانی کنترول مواد مخدر تعدیلاتی را در قانون مبارزه علیه مواد مخدر وارد کرد که بر اساس آن، شرکت‌های خارجی که جواز خرید تریاک را داشته باشند و از آن در صنعت استفاده می‌کنند، دولت افغانستان تریاک کشف شده را بالای آنان به فروش می‌رساند”.

منبع/ خبرگزاری مقاومت

پیام رئیس نهاد اجتماعی خط نو

"mesba ceo khatenowنهاد اجتماعی خط نو " یکی از نهاد های اجتماعی است که در سطح کشوربرای رفاه و آسایش اجتماعی کار مینماید که با تدویر کارگاه های آموزشی بیشتر...

ما را در تویتر دنبال کنید

Go to top